Yüksek proteinli gıdalar. 8 yüksek protein içeren yiyecek

Yüksek proteinli gıdalar

Proteinler, kas artışı sağlamak, kaslarınızı korumak ve metabolik ihtiyaçları karşılamak için ihtiyaç duyduğumuz besinlerdir. Sağlıklı beslenmek ve kilo almak için yüksek protein içeren yiyecekler tüketmeniz gerekir. Peki protein değeri yüksek olan gıdalar nelerdir?

Şaşırtıcı bir şekilde, çoğumuz yeterli protein almaz ve metabolizmalarımız zarar görür. Birçok insan kilo alabilmek, enfeksiyonla savaşmak ve düzgün beyin fonksiyonlarını sürdürmek için bazı proteinlerin gerekli olduğunun farkında değildir. Şu anki önerilen günlük protein alımı 18 ile 70 yaşları arasındaki ağır egzersiz yapmayan kişiler için kilo başına 0.8 gramdır.

Hayvansal kaynaklı proteinler tam protein kaynağı olarak kabul edilir çünkü hepsi 9 temel amino asitleri içerir. Vücudumuz kas oluşturmak ve mevcut kaslarımızı korumak için theseamino asitlere ihtiyaç duyar. Vücudumuz bu amino asitleri kendi başına yapamaz, bu yüzden onları diyetlerimizden almamız çok önemlidir.

1. Balık - (Somon, Uskumru, Ton Balığı...)

Balık, alabileceğiniz en hafif protein kaynaklı besindir, yani kalori miktarı çok yüksek değildir. Bu balıkların 100 gramında 20 ila 22 gram protein bulunur. Ton Balığı 22g, Levrek 21g, Somon 22g protein içerir.

2. Hindi ve Tavuk Eti

Tavuk eti daha çok tüketilmekle birlikte kuzu eti ve sığır etinde daha fazla kalori vardır. 100 gramlık hindi veya tavuk göğsü yaklaşık 29 gram proteine eşittir. Protein Kalori Oranı 4.6 kalori başına 1 g proteindir.

3. Kırmızı Et

Gram başına en fazla proteini kırmızı etler içerirler ve kalorileri de daha yüksektir. 100 gramlık yağsız sığır eti yaklaşık 36 gram protein barındırır.

4. Yumurta

Genellikle kahvaltıda tükettiğimiz yumurta protein ve enerji bakımından zengindir. Her 100 gram yumurta için 13 gram protein alırsınız. Her 1 gr proteine karşılık ise 12 kalori içerir. Yani 50 gram olan 1 yumurtada 6,5 gram protein ve 78 kalori mevcuttur.

5. Peynirler

Protein ve kalori miktarı peynirin tam yağlı veya yağsız olmasına göre değişiklik gösterir. Mozzarella ve Cottage peyniri gibi düşük yağlı veya yağsız peynirler 100 gram başına 32 gram protein içerir. Düşük yağlı peynirlerde 1 g proteine 4.4 kalori karşılık gelir. Tam yağlı peynirlerde ise 1 gram protein karşılığı 20 kaloridir.

6. Süt, Yoğurt

Bu besinler de protein içerirler ancak günlük ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılamak mümkün değildir. Ama süt veya yoğurdun içine protein tozu ekleyebilirsiniz, ya da başka protein kaynaklarının yanında tüketebilirsiniz.

7. Fasulye- Soya Fasulyesi

Fasulyeler fazla kaloriye sahip değillerdir ve bazı esansiyel amino asitleri barındırmazlar ama yine de iyi bir protein kaynağıdırlar.

100 gramlık soya fasulyesinde 36 gram protein bulunur. Yine her 100 gram barbunya fasulyesi 23g, beyaz fasulye 22g, siyah fasulye ise 21g protein içerir.

8. Kuruyemişler

Kuruyemişler içinde en çok protein barındıran bademdir. 100 gram badem 20 gram protein almanızı sağlar. 100 gram kabak çekirdeğinde ise 16 gram protein vardır. Yine her 100 gram antep fıstığı 20g, ceviz ve fındık 15g, kaju 18g protein içerir.