Kilo veremiyorum diyenlerin 9 hatası. Kilo verememe nedenleri nelerdir?

Kilo veremiyorum diyenlerin 9 hatası. Kilo verememe nedenleri nelerdir?

Eğer sizin de "yeme içmeme dikkat ettiğim halde kilo veremiyorum" veya "kilo vermem durdu" gibi şikayetleriniz varsa bunun sebebi aşağıda belirttiğimiz maddelerden biri olabilir.

Light ürünleri fazla tüketmek

Çok sık yapılan bir hatadır. Bu ürünlerin kalorisi azaltılmış bile olsa fazla miktarlarda tüketmek yüksek kalori almanıza neden olur.

İçeceklere dikkat etmemek

Meyve suları, asitli içecekler, kremalı kahveler veya çayınıza attığınız şeker sürekli olarak kalori almanıza sebep olur.

Öğün atlamak

Öğün atlamanın sizi daha zayıf yapacağını düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü kan şeker seviyeniz çok düşer ve tatlı yiyecekler canınız çekmeye başlar, acıkırsınız. Ayrıca az ve sık yemek metabolizmanızı sürekli uyaracak ve vücudunuz aldığınız kalorileri yakmak isteyecektir.

Hayat tarzını değiştirmemek

Kısa süreli yapılan diyetler asla başarılı sonuçlar vermez. Kilo vermeyi çok ciddiye almalı ve hayatınızda değişiklikler yapmalısınız. Ancak bu şekilde kilo verebilir ve uzun vadede formunuzu korumayı başarabilirsiniz.

Egzersiz yapmamak

Hareketsizlik en önemli kilo direnci sebeplerinden biridir. Hatta çoğu kişi fazla yediği için değil çok hareketsiz olduğu için kilo veremez. Özellikle yürümek çok faydalı bir egzersizdir ve günde en az 5 bin adım yürüyüş yapmak, kilo vermek isteyenlere çok büyük fayda sağlayacaktır.

Kaçamakları abartmak

Haftada bir gün küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Mesela 1-2 dilim baklava yemenizde sakınca olmayabilir ama ertesi gün de bir avuç fıstık yerseniz, daha sonraki günde ise ikram edilen bir dilim pastayı tüketirseniz kontrollü davranmıyorsunuz demektir.

Yeterince su içmemek

Kilo vermek istiyorsanız yeteri kadar su içmeye gayret etmelisiniz. Ayrıca bazı zamanlar acıkma ile susama hissi birbirine karışır. Zamansız bir açlık hissederseniz önce bir bardak su için, göreceksiniz ki açlığınız geçecek.

Kısa süreli diyetler yapmak

Sürekli bir yenisinin moda olduğu şok diyetlerden uzak durmalısınız.Hem sağlığınızı bozarsınız hem de verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırsınız.

Sağlık sorunları

  • İnsülin direnci : Çok kolay kilo alıyor zor veriyorsanız, şiddetli tatlı krizleriniz varsa, geceleri acıkmış halde uyanıyorsanız, özellikle bel ve göbek bölgeniz yağlanıyorsa, gün içinde kendinizi yorgun hissediyorsanız bunların sebebi insülin direnci olabilir.
  • Hipotiroid : Tiroid hormonu az üretiliyor demektir. Kilo vermede zorluk, cildin kuruması, saç dökülmesi, unutkanlık gibi belirtileri vardır.
  • Böbreküstü bezlerinin fazla çalışması : Fazla miktarda kortizol hormonu salgılanır ve kilo vermek çok güçleşir.
  • Vitamin eksikliği : D vitamini, demir, kalsiyum, selenyum, B12, omega-3 eksikliği kilo vermeyi zorlaştırır.