Kilo verdiren 12 yiyecek. Hangi besinler kilo verdirir?

Kilo verdiren 12 yiyecek. Hangi besinler kilo verdirir?

Sağlıklı ve fit görünen bir vücuda sahip olmak için doğru besinleri uygun miktarlarda tüketmek gerekir. Peki kilo vermek için hangi yiyecekler ve içecekler büyük fayda sağlar?

Yeşil çay kilo verdirir

Yeşil çay kilo verdiren bir içecektir. Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketmek kesinlikle işe yarayan bir yöntemdir. Etken madde olarak sadece tein değil, polifenoller ve kateşinler de içerir. Yeşil çay ayrıca hem konsantrasyonu artırır hem de gün içinde daha enerjik olmanızı sağlar.

Elma sirkesi yağları yakar

Yağ yakma hususunda elma sirkesi oldukça bilinen bir üründür. Fakat fazla tüketilmesi mideniz için iyi değildir. Özellikle salatalarda güvenle kullanabilirsiniz. İçerdiği asetik asit yağları çabuk yaktığı gibi yağ depolanmasını da önler.

Armut göbek yağlarına karşı etkilidir

Armutun kalorisi oldukça düşüktür ama lif yönünden zengindir. Yemeklerden önce 1 adet armut yemek size fayda sağlar. Armut antioksidanlar içerir ve özellikle göbek bölgesinde toplanan yağların yakılmasında etkilidir.

Yemeğe salata ile başlayın

Salata kalori açısından fakirdir ve yemekle beraber değil yemeklerden önce yerseniz çok daha çabuk doyarsınız. Özellikle marul midenizde ciddi yer kaplar ve kalorisi düşük sulu bir besindir. Böylelikle yağlı ve ağır yemeklere midenizde daha kısıtlı bir alan kalır.

Ayrıca araştırmalar doyma hissinin beyne 20 dakikada ulaştığını gösteriyor. Salata da nispeten yavaş yenildiği için yemek süresi uzar ve çok yüksek kalorili yiyecekler için iştahınız azalır.

Acı biber metabolizmayı hızlandırır

Acı biberde bulunan kapsaisin adlı madde metabolizmayı hızlandırmada ve kilo vermede çok yardımcıdır.

Acı biberin yenilmesinden 3 saat sonra belli bir süre için metabolizma hızı yaklaşık iki katına çıkıyor. Şayet mide sorunlarınız yoksa yemeklerinizle birlikte yiyeceğiniz acı pul ya da sivri biber, kalori yakmanızı hızlandıracaktır.

Yumurta ile zayıflayın

Yapılan bir çalışmada sabahları haşlanmış yumurta yiyen kadınlar ile simit yiyen kadınlar karşılaştırılmış ve yumurta yiyen kadınların gün içinde daha az acıktığı ve diğer kadınlara göre çok daha kolay kilo verdikleri gösterilmiş. Ayrıca yumurta protein deposudur ve çok sağlıklı bir gıdadır.

Kalorisiz atıştırmalıklar

Acıktığınız zaman hemen yoğun kalorili besinlere yüklenmeyin. En iyisi hafif atıştırmalarla iştahınızı bastırmak. Salatalık, havuç, domates gibi besinler bu anlamda iyi yardımcılardır.

Fasulye, barbunya, mercimek, nohut

Hem lif hem de protein yönünden zengin yiyeceklerdir ve sindirimleri de oldukça yavaştır. Ayrıca baklagiller tüketildiklerinde bağırsaktan 'kolesistokinin' adlı kimyasal salgılanır ve bu kimyasal iştahı azaltmada çok etkilidir. Böylelikle uzun süre tok tutma özelliği kazanırlar.

Keten tohumu

Araştırmalar keten tohumunun metabolizmayı tetiklediğini ortaya koyuyor. Ayrıca omega-3 yönünden zengindir ve kolesterol, tansiyon, kalp-damar sistemine olumlu etkileri mevcuttur. B12 vitamini kaynağı tek bitkisel besin keten tohumudur.

Fındık sağlıklıdır

Protein, lif ve sağlıklı yağlar içeren bir besindir. Kalorisi yüksek olduğu için az miktarda atıştırmalık olarak tüketmelisiniz. Şurada yapılan bir çalışma fındığın metabolik sağlığa çok olumlu etkileri olduğunu ve hatta kilo verdirdiğini göstermektedir.

Zeytinyağı doygunluk sağlar

Sızma zeytinyağı gibi bitki bazlı yağlar az miktarlarda bile "doygunluk" hissi yaratır ve genel olarak zayıflamaya yardımcı olur. Yağda kızartılmış yiyeceklerden ise kesinlikle uzak durmalısınız.

Elma iştahı keser

Elma yapısında bulunan "pektin" sayesinde çok iyi bir iştah kesicidir. Ayrıca midede dolgunluk hissi yarattığı için daha az kalori almanızı sağlar. Elma C vitamini, K vitamini ve B6 vitamini bakımından da zengindir.