Kilo almanın en etkili 7 yolu. Doğal ve hızlı kilo almanın yolları

Kilo almanın yolları, doğal ve hızlı kilo almak

Hem doğal hem de hızlı bir şekilde kilo almak mümkün mü? Nasıl kilo alabiliriz?

1- Daha sık yemek kilo aldırır

Kilo alabilmek için düzenli aralıklarla daha sık yemek yemeniz gerekiyor. Yani tercihen her 2,5 -3 saatte bir beslenmeniz gerekiyor.

Eğer bir öğünde yemeniz gereken yemek fazla geldiyse ve bitiremediyseniz kalanı çöpe atmayın. Yarım saat sonra tekrar yemeyi denemelisiniz. Gün sonunda ise mutlaka yemeniz gereken, almanız gereken kaloriyi tüketmiş olmanız gerekir. Hiç bir şekilde almanız gereken kaloride eksik olmaması gerekiyor.

Sık yemek yeme imkanınız yoksa bile sadece sabah ve akşam öğünü yerine hiç olmazsa günde 3 ana öğün yapmalısınız.

2- Hacmi küçük kalorisi büyük yiyeceklere yönelmek

Örneğin; 1 adet avokado yaklaşık 250 gram ağırlığındadır ve 50 gramında bile 80 kalori vardır.

Yine pekmez, tahin, reçel, bal, tereyağı gibi ürünlerde kalori çok fazladır ve bu yiyecekleri sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz.

Ayrıca fıstık ezmesini de önemle tavsiye ederim.

Salatalarınıza nar ekşisi, zeytinyağı ekleyerek aldığınız kaloriyi yükseltebilirsiniz.

Kuru meyveler de "kilo almak istiyorum" diyenler için etkili bir kilo aldırıcı yiyecektir. Kuru meyveler zaten hacim olarak küçüktür ve tek oturuşta 1-2 porsiyon kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Normal meyvelerden de faydalanabilirsiniz. 1 adet muz bir porsiyon meyve olarak geçer ve siz iri bir muz yerseniz iki porsiyon meyve yemiş olursunuz. Böylece tek oturuşta çok daha fazla kalori almış olursunuz.

Kilo almak isteyenler için kuruyemişler de oldukça önemli besinlerdir. 5-6 adet kuruyemiş 1 tatlı kaşığı yağa eşittir ve bu da 45-50 kaloridir. Eğer gün içinde istikrarlı bir şekilde 15-20 adet kuruyemiş tüketirseniz fazladan çok yüksek kalori elde etmiş olacaksınız.

3- Besinlerinizi blender sayesinde daha kolay tüketin.

Blender ile tüketmekte zorlandığınız, canınızın istemediği veya midenizin almadığı besinleri çok daha kolay bir şekilde tüketebileceğiniz hale getirebilirsiniz.

Muz, süt ve yulaf ezmesinden oluşan bir ara öğününüz var diyelim. Bu yiyecekleri ayrı ayrı tüketmek size zor gelebilir veya o an için bunları canınız istemeyebilir. Ama bu gıdaları blenderden geçirirseniz ve hatta zevkinize göre içine kuruyemiş, çikolata parçaları atarsanız hem çok lezzetli hem de yüksek kalorili bu karışımı çok daha kolay tükettiğinizi fark edeceksiniz.

4- Yemeklerden önce kesinlikle sıvı tüketmeyin

Yemeklerden önce su, çay, kahve, meyve suyu gibi sıvıları tüketmek midenizi şişirecektir ve daha az yiyebilmenize neden olacaktır.

5- Su yerine meyve suyu veya süt için

Her zaman olmasa bile aralarda susadığınız zaman su yerine meyve suları veya süt gibi kalorisi yüksek içecekleri içerseniz kolay yoldan fazla kalori almış olursunuz.

Eğer evde meyve suyunu kendiniz hazırlayabilirseniz daha da sağlıklı olur. 2-3 porsiyon meyvenin suyunu elde ederek hem susuzluğunuzu giderirsiniz hem de bu 2-3 porsiyonluk meyvenin sağladığı kaloriyi kolaylıkla almış olursunuz.

6- Egzersiz yaparak kilo alın

Sağlıklı kilo almak için egzersiz yapılmalıdır.

Egzersiz sadece kilo vermek isteyenler için değil "kilo almak isteyenler için" de sık sık önerilir.

Aşırıya kaçmadan yapılan küçük egzersizler sizi daha sağlıklı yapar, iştahınızı açar ve aldığınız kiloların vücudunuza daha dengeli dağılmasını sağlar.

Egzersiz olarak en çok ağırlık kaldırma önerildiğini de hatırlatayım.

7- Salatalarınıza eklemeler yapın

Salatalarınıza daha çok zeytinyağı eklemek, kuru meyve eklemek, kuruyemişlerden eklemek, hatta özellikle ceviz eklemek hem salatalarınızın lezzetini artıracak hem de daha yüksek kalori elde etmiş olacaksınız.

Kilo almak isteyenler için ek bir öneri daha

Eğer kilo almak istiyorsanız beslenme düzeni oldukça önem taşıyor. Öğünlerinizi aksatmamanız gerekiyor.

Düzenli beslendiğinizde ve öğünlerinizi aksatmadığınızda göreceksiniz ki mideniz genişleyecek ve acıkma hissiniz daha belirgin hale gelmeye başlayacaktır. Sonrasında ise kendinizi daha zinde hissedecek ve yavaş yavaş kilo almaya başlayacaksınız.

Hepinize istediğiniz kiloda sağlıklı bir hayat dilerim.