İştah açmanın 14 yolu. İştah nasıl açılır?

iştah açmanın yolları

İştahsız olmak, özellikle de kilo almaya çalışan yetişkin kişiler için fazlasıyla sinir bozucu olabilir. Peki iştah açmak için neler yapılmalı?

1. Küçük öğünler yaparak daha sık yemek

İştahınız olmadığı zaman üç tam öğün yemek yemek zor bir görev gibi gelebilir. Eğer üç ana öğünüzü beş veya altı küçük öğüne ayırırsanız daha iştahlı yediğinizi farkedeceksiniz.

İştahınız arttıkça, bu öğünlerde tükettiğiniz kalori miktarını artırmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, ton balıklı bir sandviç yiyorsanız, daha fazla kalori ve besin eklemek için bazı sebzeler ve damak zevkinize göre farklı türden peynirler ekleyin.

Kısaca: Üç büyük öğün yerine günde beş veya altı küçük öğün yaparsanız iştahınız açılacaktır ve iştahınız açıldıkça tükettiğiniz kalori miktarınıda artırmaya başlayabilirsiniz.

2. Sağlıklı ve kalorisi zengin gıdalar tüketin

Az iştahlı olanlar kilo almak için şeker, cips, dondurma ve fırınlanmış ürünler gibi boş kaloriler tüketmeye meyillidirler.

Her ne kadar bu tür gıdalar daha fazla iştah açıcı ve yüksek miktarda kalori içeriyor olsalar da, çok az besin sağladıkları ve sağlıklı olmadıkları için kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Bunun yerine size hem kalorisi yüksek olup hem de protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin gıdalar ile beslenmenizi öneriyoruz.

Örneğin, tatlı veya dondurma yerine çilek, tarçın veya kuru üzüm ekleyip yoğurt yiyebilirsiniz.

Yani boş kalori alımınızı azaltın. Bunun yerine, protein, sağlıklı yağlar ve kepekli tahıllar içeren daha besleyici gıdalara odaklanmak için kolay ikameler yapın.

3. Yemeklerinize daha fazla kalori ekleyin

İştahınızı arttırmanın ve gün içinde yeterince yemek yemenizin bir başka yolu da öğünlerinize daha fazla kalori eklemektir.

Bunu yapmanın bir yolu, yemeklerinizi tereyağı, fıstık ezmesi, zeytinyağı veya tam yağlı süt gibi kalorisi yüksek malzemelerle pişirmektir.

Örneğin:

  • 45 kalori ekleyin: Yumurtalarınızı tereyağla pişirin.
  • 80 kalori ekleyin: Yulaf ezmesini su yerine tam sütle pişirin.
  • 80 kalori ekleyin : Salatalarınıza zeytinyağı ve avokado ekleyin.
  • 100 kalori ekleyin: Elma dilimleri üzerine biraz fıstık ezmesi sürün.

Bunlar gibi basit eklemeler, toplam kalori alımınızı büyük miktarda artırır.

4. Yemek yemeyi eğlenceli hale getirin

Yemek pişirmek ve başkalarıyla yemek yemek, iştahınızı yalnız yemekten daha fazla açacaktır.

Yemekleri daha keyifli hale getirmek için, arkadaşlarınızla, sevdiğiniz insanlarla bir arada olun. Eğer yalnız yemek zorunda kalırsanız TV izlerken yemeyi deneyin.

Şu sayfada göreceğiniz bir çalışma arkadaşlarıyla yemek yemenin gıda alımını % 18 oranında artırdığını, televizyon izlerken yemek yemenin ise % 14 oranında artırdığını gösteriyor.

Yemekleri sosyalleşmek ve eğlenmek için fırsatlara dönüştürmek hem yemeğin tadını çıkarmanıza katkı sağlar hem de iştahınızı artırır.

5. Biraz kendinizi kandırmayı öğrenin

İştahınız zayıfsa, büyük miktarda yiyecek görmek çok zorlayıcı ve cesaret kırıcı olabilir.

Bu durumda kendinizi hala küçük porsiyonlar yediğinize inandırmaya çalışın. Bunun için yiyeceklerinizi küçük bir tabak yerine büyük bir tabağa koyun.

Yapılan çalışmalar, tabağın boyutundaki artışın tabakta olan yemeği sevmediğinizde bile daha fazla yediğinizi gösteriyor.

Diğer bir deyişle, daha geniş bir tabakta servis ederseniz daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Bu, günlük kalori alımınızı çok fazla artırabilir, özellikle de yüksek kalorili yiyecekler yerseniz.

6. Yemek zamanlarını planlayın

Açlık bildiğimiz gibi insanlara yemek yemeyi hatırlatır. Ama ya acıkmazsanız? Yemek yemeniz gerektiğini hatırlamak için iştahınıza güvenmeyin.

En iyisi, düzenli olarak yemek yediğinizden emin olmak için öğünlerinizi zamanlayın ve her öğünde bunu size hatırlatması için mesela cep telefonunuzu kullanın.

Düzenli bir yemek programına sahip olmak, iştahınızı artırmak için önemlidir ve her gün yeteri kadar kalori ve besin tüketmeniz için gereklidir.

7. Kahvaltıyı atlamayın

İştahınızı arttırmak ve kilo almak istediğinizde günlük olarak kahvaltı yapmak önemlidir.

Araştırmalar, kahvaltı yapmayanların gün boyunca daha az yemeye başladığını gösteriyor ki bu sizin istediğinizin tam tersidir.

Daha fazla yemeye çalışıyorsanız, her gün kahvaltı yapmak, gün boyunca düzenli öğünlere sahip olmak kadar önemlidir.

8. Daha az lif tüketin

Yüksek lifli diyetlerin, dolgunluk hislerini teşvik ettiği ve kilo vermek isteyenlere kalori alımını azalttığı kanıtlanmıştır.

Dengeli bir diyette yüksek lifli yiyecekler tavsiye edilmesine rağmen, sindirimi yavaşlatırlar ve daha uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlarlar. Böylece, iştahınızı arttırmak istiyorsanız, lifli gıdaları az tüketin.

Düşük lifli bir diyet yapmak, kendinizi tok hissetmenize engel olur ve gün boyunca daha fazla yemenizi sağlar.

9. Kalorilerinizi için

Kalorilerinizi içmek, çok fazla açlık hissetmediğinizde yemeğinizi çiğnemek zorunda kalmadan kalori alımınızı arttırmanın en kolay yoludur. Bunu da su içmek yerine, meyve suları veya tam yağlı süt içerek yapabilirsiniz.

10. En sevdiğiniz yiyecekleri daha fazla tüketin

Beğendiğiniz yiyecekleri tercih etmenizin avantajı çok daha fazla yiyebilmenizdir.

Ancak, sevdiğiniz yiyecekler fast food tarzı sağlıklı olmayan yiyecekler ise beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

11. Baharatlar, iştah açıcı bitkiler

Bu otlar ve baharatlar iştah arttırıcı olarak görev yaparlar. Yemeğiniz hoş bir kokuya ve tada sahip olduğunda doğal olarak iştahınız artacaktır.

Ayrıca yiyeceklerin bir kısmının sindirimi daha zordur ve gaz üretir, bu da şişkinlik hissine yol açar ve iştahınızı azaltır.

Bazı otlar ve baharatlar bu şişkinliği azaltır ve iştahınızı artırır. Ayrıca yağ sindirimini kolaylaştırmak için safra üretimini de teşvik ederler.

Bunlara örnek olarak, rezene, nane, karabiber, kişniş, zencefil ve tarçın verilebilir.

12. Yemekten önce su içmeyin

Gerek yemeklerden önce gerekse yemek sırasında su veya başka içecekler içmek iştahınızı kesinlikle olumsuz etkiler.

Yapılan çalışmalar yemeklerden önce su tüketilmesinin kalori alımını azalttığını açıkça göstermiştir.

13. Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği iştahınızı azaltır.

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri iştahsızlık yaratır. Bu açıdan günlük bazı takviyelere ihtiyacınız olabilir.

  • Çinko: Çinko eksikliği, iştah kaybına ve tat bozukluğuna yol açabilir.
  • Tiamin: Bir tiamin eksikliği iştahın azalmasına ve kilo kaybına neden olabilir.
  • Balık yağı: Bazı çalışmalar balık yağının iştahı artırdığını ve yemeklerden sonra özellikle kadınlarda tokluk hissini azaltabildiğini göstermiştir.
  • Ekinezya: Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklarla savaşmak için kullanılan bir bitkidir. Çalışmalar, iştahınızı uyarabilen alkilaminler adı verilen bileşikleri de içerdiğini göstermiştir.

14. Yiyecek günlüğü tutun

Bir yemek günlüğü tutmak, neler yediğinizi izlemenize ve gün boyunca yeterli kalori aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Ne kadar küçük olursa olsun, her yemeği ve atıştırmalıkları kaydetmeyi hedefleyin. Daha sonra notlarınızı inceleyerek daha iyi beslenme alışkanlığı için fikir oluşturabilirsiniz.