10 Kilo Verdiren Diyet. Hem Sağlıklı Hem Etkili 10 Kilo Zayıflatan Diyet

10 Kilo Verdiren Diyet ile Hem Sağlıklı Hem Etkili 10 Kilo Zayıfla

Aşağıdaki diyet önerisi ile kilo vermeyi kolay hale getirebilirsiniz. Hedefiniz ister 1 ayda 10 kilo vermek olsun ister ideal kilonuza ulaşmak olsun eğer 2 ay boyunca istikrarlı bir şekilde bu diyeti uygularsanız kesinlikle kendinizdeki değişime inanamayacaksınız. Böylece özgüveniniz daha da artacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Bu diyet emziren veya gebe kadınlar için uygun olmayabilir. Ayrıca şeker hastalığı veya kronik böbrek hastalığı olan kişilerin de uzman gözetiminde kilo vermesini öneririm ama bunun dışında herhangi bir hastalığınız yoksa ve zayıflamak istiyorsanız gönül rahatlığı ile bu programı uygulayabilirsiniz.

Bu diyet listesi ile günde 5 öğün yapmanız gerekiyor.

1- Kahvaltı

Her gün sabahları uyandığınız zaman 1 bardak ya da 2 bardak mutlaka su içmelisiniz. Çünkü suyun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu özelliğinden yararlanmış oluyoruz. Sonra kahvaltımızı mutlaka 8 de veya en geç 8 buçukta yapmış olmalısınız.

Kahvaltıda 1 adet yumurta özellikle haşlanmış olmasına dikkat edin, az yağlı bir beyaz peynir ve yanında sınırsız miktarda yeşillik tüketebilirsiniz. Bir dilim kadar da esmer ekmek tavsiye ederim. Esmer etmekten kastım çavdar veya tam buğday ekmeğidir.

2- Ara öğün

Kahvaltıdan sonra mutlaka kuşluk saatinde bir ara öğün yapmalısınız. Kuşluk saati dediğimiz aralık 10 buçuk ile 11 arasıdır. Bu öğünde 2 hurma ve 2 adet ceviz tüketebilirsiniz. Her gün aynı şeyleri yememek için değişiklikler de yapabilirsiniz. Mesela ertesi gün de aynı öğünde 2 kayısı kurusu ve 6 adet badem yiyebilirsiniz.

3- Öğle yemeği

Öğle yemeğinden 25-30 dakika önce kesinlikle 2 bardak kadar su içmenizi öneriyorum. Çünkü yaklaşık yarım saat önce içilen su midede tokluk yaratacaktır ve sizin daha az yemek yemenizi sağlayacaktır.

Öğlen yemeğinde protein ağırlıklı bir öğün önereceğim. Yaklaşık 100 gram kadar et, tavuk ya da balık arasından bir seçim yapıp tüketebilirsiniz ama mutlaka bunu yağsız olarak pişirmelisiniz. Yanına bir kase ya da bir tabak yeşil salata ekleyebilirsiniz. Yeşil salata içerisine bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı kullanabilirsiniz çünkü diyet yaparken yağı tamamen kesmek doğru olmayacaktır ve zaten zeytinyağı da en sağlıklı yağdır. Öğle yemeğinde bunların yanında ayrıca bir kase yoğurt veya iki bardak kadar ayran tüketebilirsiniz.

4- İkindi öğünü

İkindi öğününü saat 3 buçuk 4 gibi yapabilirsiniz. İkindi öğününde bir kase yoğurt veya yoğurt yerine bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Bu özellikle elma olabilir, portakal olabilir, mandalina olabilir. Bu sizin akşam yemeğinden önce çok fazla acıkmanızı engellemiş olacak.

Tabii bu arada bunları yaparken su içmeyi de unutmayın. Yaklaşık olarak her saatte 1-2 bardak kadar su sürekli içmiş olun. Böylece günlük olarak 2-3 litre kadar su içmiş olacaksınız. Su hem metabolizmanızı canlı tutacak, hem yemeklerden önce içtiğinizde tokluk hissi sağlayacak hem de kilo verirken vücudunuzda oluşan toksinleri uzaklaştırmanızı sağlayacaktır. Yani su içmeyi oldukça önemseyin.

5- Akşam yemeği

Yine akşam yemeğinden 25-30 dakika önce 2 bardak su içmeyi unutmayın. Öğlenleri protein ağırlıklı yiyecekler tükettiğiniz için akşamları da sebze yemeklerine ağırlık vereceksiniz.

10 kaşık kadar sebze yemeği tüketebilirsiniz ama içerisinde patates ve havuç olmamasına dikkat edin. Yanında da salata ve bir kase kadar yoğurt da tüketebilirsiniz.

Akşamdan sonra yani 7 - 7:30 dan sonra herhangi bir gıda tüketmemelisiniz. Elbette çay, kahve veya bitki çayı içebilirsiniz ama bunların şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz.

6- Egzersiz yapmak kilo vermenizi hızlandırır

Her gün mutlaka hiç olmazsa 40 dakika yürüyüş yapmaya çalışın. Yürüyüş sizi daha sağlıklı yapar, metabolizmanızı tetikler ve kalori yakmanızı hızlandırır.

Bu önerileri istediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar uygulayabilirsiniz. Ancak kilo verebilmek için istikrarlı olmak gerektiğini de unutmayın.

Sağlıklı günler.